-
Duyurular

GENEL KURUL İLANIDIR

( 3 No'lu ve 03.06.2018 tarihli, Geçici Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çalıkoğlu başkanlığında yapılan toplantıda alınan karar gereği, 

TARİH: 22  HAZİRAN 2018 CUMA GÜNÜ SAAT:15.00'DE
YER : SARAY MH. SANATÇILAR 2. SK. NO:3/A SİLİFKE
(SİLİFKE  YENİ GÜNDEM GAZETESİ )
SEÇİMLİ GENEL KURUL YAPILACAKTIR.
TÜM ÜYELERİMİZ DAVETLİDİR...


Mersin Hava Durumu
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 6,5160   6,5277
EURO 7,2150   7,2280
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 11
Dün: 21
Toplam: 15423
  Derneğimizin Doğuş Öyküsü

Atalay Çalıkoğlu'nun Penceresinden Derneğimizin kuruluş Öyküsü;
 

Mahallemiz İçin Hayırlı Olması Dileğiyle

Beş-altı yıl kadar önceydi. Annemi muayene ettirmek için Mersin Devlet Hastanesine götürmüştüm. Yanı başımdaki sandalyede muayene sırası bekleyen kırk yaşlarındaki kadının da “Çaltılı” olduğunu öğrendim. Peş peşe hastalıklarını sıraladı. Kadının kim olduğundan çok yaşadıkları, çektikleri, yakalandığı hastalıklar daha çok ilgimi çekmişti, üzülmüştüm.

Nasıl bir hayat tarzı vardı ki genç denilecek yaşta bir sürü hastalığa maruz kalmıştı?

Benim de “Çaltılı” olduğumu öğrenince iyice rahatladı ve anlatmaya başladı: Bir evladı üniversitede, iki evladı ortaokul-lisede, bir evladı ise ilkokulda okuyordu. Okumakta olan çocuklarının masraflarını karşılayabilmek için bazen ovada bazen köyde, kar kış demeden, kavurucu sıcağa aldırmadaniş buldukça karı-koca var güçleriyle çalışıyorlardı. Aslında yakalandığı hastalıkların temelinde belki de sağlıksız çalışma koşulları yatıyordu ama çaresizlik içinde çare aramaktan başka da çare yoktu.

Aslında bu durum köyümüzde birçok insanın yaşadığı sıradan olaylardan biriydi ve benzer durumdaki her aile dertleriyle baş başaydı.

Kendi kendime düşündüm: Ben emekliydim, çocuklarım üniversite tahsili yaptılar. Bundan sonra boş boş, (küçük kızımın deyimiyle) kös kös oturacak mıydım? Birilerinin elinden tutmak, onun balık tutmasını sağlayıncaya kadar yol göstermek... Bir şeyler yapmak lazımdı ama nasıl?

Eve gelir gelmez bilgisayarın başına geçtim; eğitim bursu veren kuruluşları inceledim.Eğitim Vakıfları ilgimi çekti.

Eğitim bursu veren birçok vakıf vardı. www.caltibozkır.tr.ggsitesine vakıf kurmak istediğime dair bir yazı yazdım ve altına telefon numaramı ilave ettim. Herhalde benim gibi düşünen birkaç kişi daha çıkar diye umut ediyordum. Belki de benim gibi düşünenlerin siteye ilgisi yoktu. Fırsat buldukça tanıdığım ve ulaşabildiğim “emeklilerle” bu düşüncemi paylaştım. Destekleyenler de oldu, çekimser kalanlar da... Aslında çekimser kalanlar da destekliyordu

 

 

ama, bilinçaltında “ama”sı vardı.

Bu esnada –çoğunlukla fikir alışverişinde bulunduğum- halamın oğlu, ağabeyim, arkadaşım M.Asım Özçalık dernek fikrini ortaya attı. Kuruluşu daha basitti ve daha kolay hedeflerden başlayarak vakıf hedefine doğru ilerlenebilirdi.

Köyümüzün Muhtarı Mehmet Karazor da Sina’daki eski okul binasının kurtarılması için bir dernek kurulması gerektiğini söyleyip duruyordu.

Şehit mevlidinde Silifke Kaymakamımız Sn. Şevket Cinbir’in fitili ateşlemesiyle derneğimiz dokuz kurucu üye ile faaliyete başlamış oldu. Şüphesiz birçok arkadaşımız “söylenseydi biz de kurucu olmak isterdik” diyeceklerdir. İşi çabuklaştırmak açısından en yakınımızdaki arkadaşlarımızdan başladık ve her biri de tereddütsüz kabul etti.

Mezralarıyla birlikte on mahalleden oluşan ve Büyükşehir Yasası gereği tümüyle bir mahalle sayılan geniş ve dağlık bölgeye yayılmış köyümüzde çok güzel amaç ve hedeflerle kurulmuş olan derneğimizin başarıya ulaşmaması için hiçbir neden olmamalı diye düşünüyorum.

Bu yolda desteğini esirgemeyenlere ve esirgemeyecek olanlara ve derneğimize üye olarak katkı sağlayacaklara şimdiden teşekkür ediyor ve nihai hedef olan vakıfa doğru tam yol ileri diyorum.

Saygılarımla...

Atalay Çalıkoğlu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Son Ziyaretçi Yorumları
mustafa genç
1.Çaltıbozkır Buluşma Şenliğine Katılımlarınızdan Dolayı Teşekkür Ederiz.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız